Skúsení záhradníci slimákov nezabíjajú. Zbierajú ich a dávajú na kompost. Poznáte dôvod?

Zdieľať
Skúsení záhradníci slimákov nezabíjajú
Skúsení záhradníci slimákov nezabíjajú. Zbierajú ich a dávajú na kompost. Poznáte dôvod? Foto: www.gettyimages.com

Slimáci sužujú naše záhony rok čo rok a každý záhradkár si musí nájsť nejaký spôsob, ako im čeliť. Pretože to nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať, často záhradkári kombinujú dva rôzne spôsoby, vďaka ktorým sú schopní zredukovať populáciu ulitníkov na únosné minimum.

Ako likvidovať slimáky na záhrade?

Aj vy si môžete vziať na pomoc chémiu a rôzne prekážky ako sú skleníky, plôtiky, ochranné medené pásky, mulč či inú drvinu. Ďalej môže pomôcť aj výsadba repelentných rastlín, hydina, vtáky z okolia i živočíchy, ktoré sa slimákmi živia, či biologické zbrane v podobe parazitických hlíst.

Túto veľmi širokú tému pre vás zhrnula autorka zo Záhrady zdravia, ktorá sa podelí o viac ako 20 odporúčaní, ako sa zbaviť slimákov.

Môžu byť slimáci aj užitoční?

Slimáci sú jednoducho škodné. Alebo nie? K problému so slimákmi, ktorí si radi pochutnávajú na našej zelenine i okrasných rastlinách sa môžete postaviť celkom inak.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zbaviť záhradu slimákov, je ich zber. Lenže čo potom s nimi? Sypanie soľou, prelievanie horúcou vodou alebo kávou je pomerne nechutné a pre mnohých nepríjemné riešenie. Odhodiť slimákov za plot je zbytočné, pretože dokážu uraziť za noc aj 50 metrov, a preto by ste ich museli vziať na výlet veľmi ďaleko.

Ďalšou možnosťou je premiestniť slimáky na kompost. Toto riešenie dáva zmysel len v prípade, že z neho nemôžu utiecť a budú sa tak musieť viac či menej dobrovoľne podieľať na spracovaní a rozložení kompostu. Ale pozor, bude ich zaujímať len čerstvá zelená hmota, samotný kompost či už tlejúce organické zvyšky pre nich nie sú zaujímavé.

Je kompost riešenie?

Treba dodať, že sa budú slimáci v komposte tiež množiť. Pokiaľ je tento spôsob vysporiadania sa so slimákmi pre vás schodný a možný, rozhodne ich apetítu využite vo váš prospech a na konci sezóny ulitníky zlikvidujte napríklad spomínanými hlístami, ktoré vyhubia len ulitníky a sú úplne ekologické.

Použitie slimákov na komposte je určite možné, ale nedá sa jednoznačne povedať, čím tento nápad skončí. Aj keď je to metóda, ktorú niektorí už používajú, ťažko povedať, či je možné jednoducho slimáky na komposte udržať, alebo či tým nevznikne väčší problém. To môže byť zrejme veľmi individuálne.

Zdroj: ireceptar.cz,  www.potravinovezahrady.czurobsisam.zoznam.skwww.envic.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané