Okná umývam iba raz ročne. Po tomto špeciálnom umytí mi vydržia celý čas čisté

Zdieľať
Okná umývam iba raz ročne
Okná umývam iba raz ročne. Po tomto špeciálnom umytí mi vydržia celý čas čisté Foto: www.gettyimages.com

Mnoho ľudí si kladie otázku, ako často by mali byť okná umývané. Niektorí to robia každý týždeň, iní raz za mesiac a ďalší dokonca ani raz za rok. Ak patríte k poslednej skupine, môže vás zaujímať, ako na špeciálne a efektívne umývanie okien, ktoré vydržia čisté celý rok.

Pripravte sa

Na čistenie okien patria nielen správne postupy, ale aj vhodné pomôcky a prostriedky. Ak chcete dosiahnuť skvelé výsledky, musíte mať k dispozícii vedierko, vodu, handričky, stierku a špeciálne čistiace prostriedky určené na umývanie okien. Je dôležité pamätať na to, že pri zimnom umývaní by mala byť teplota vody maximálne 30 °C, aby sa zabránilo prasknutiu skiel. Navyše by ste nemali experimentovať s rôznymi rozpúšťadlami, chemikáliami a abrazívnymi prípravkami, pretože môžu okná nenávratne poškodiť.

Dodržte postup

Pri umývaní okien je tiež dôležité dodržiavať správne postupy. Neodporúča sa čistiť sklá ani rámy nasucho, pretože prachové častice usadené na oknách môžu povrch poškriabať. Na druhú stranu by ste nemali používať na prvé čistenie okien klasický detergent na riad, pretože sa na skle môže vytvoriť lepkavý film, na ktorý sa následne lepia nečistoty. Namiesto toho by ste mali používať prípravky s obsahom alkoholu či čpavku, ktoré sa odparia a na okennej tabuli nezostanú.

umývanie
Okná umývam raz ročne. Po tomto špeciálnom umytí totiž vydržia celý tento čas čisté Foto: www.freepik.com

Ako na to?

Môžete použiť dve rôzne handričky, jednu na mokrú prácu a druhú na leštenie, ktorá by však nemala obsahovať chlpy. Najvhodnejšie sú handry z mikrovlákna. Ďalej budete potrebovať stierku a vedierko s teplou vodou. Pred samotným umývaním nechajte sklenené tabule odmočiť a nezabudnite očistiť aj rámy, kľučky a parapety handrou s vodou.

Pokiaľ sú okná príliš znečistené, môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok a potom opláchnuť čistou vodou. Na záver použite leštiaci sprej s obsahom alkoholu, ktorý zanechá vaše okná krásne lesklé. Ak preferujete prírodné produkty, môžete použiť roztok octu zmiešaný s vodou a vyleštiť okná pomocou novinového papiera.

Zdroj: aazdravi.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané