Japonci robia každý deň jednu maličkosť. Majú vďaka nej oveľa lepší zrak ako my

Zdieľať
oči
Japonci robia každý deň jednu maličkosť. Majú vďaka nej oveľa lepší zrak ako my Foto: www.gettyimages.com

Postarajte sa o svoj zrak ako to robia pravidelne Japonci. Vedia, že často namáhaným očiam značne uľaví očná joga. Ako na to?

Oči sú základný zmyslový orgán a umožňujú nám kontakt s okolím. Vďaka očiam vnímame až 80% informácií z vonkajšieho sveta, a preto je dôležité sa o ne starať. V súčasnej dobe sú bohužiaľ nadmieru vystavené riziku nepriaznivého pôsobenia technológie ako sú obrazovky televízorov, počítačov, notebookov a mobilných telefónov.

Kvalitu videnia znižuje aj okolité kolísanie vlhkosti vzduchu, jeho teploty napríklad vplyvom ústredného kúrenia a klimatizácie a ďalších vplyvov okolitého prostredia. Oči sú z týchto negatívnych podnetov unavené a preťažené a v tomto čase sa môžu objaviť rôzne problémy a rýchlo sa zhoršujúce videnie. Doprajte preto očiam aj pravidelný odpočinok, ktorý však preložíte aj ich pravidelným cvičením.

Na niekoľko cvikov pre oči sa pozrite na tomto videu:

Pohľad jedným smerom

Väčšina z nás využíva denne počítač a mobilný telefón a dlhé sledovanie monitorov očiam skutočne neprospieva. Problém je v modrom svetle, ktoré vyžarujú a tiež v tom, že je tak pohľad uprený iba jedným smerom.

Pre oči je tento jav veľmi namáhavý, ako potvrdzuje Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini: „Oči nie sú pri práci na počítači vyložene poškodzované, skôr sú namáhané a vysilované trvajúcim pohľadom rovnakým smerom a na rovnakú vzdialenosť. Problémy s očami sa objavujú väčšinou až po niekoľkých hodinách pri počítači. V klimatizovanej miestnosti či u nositeľov kontaktných šošoviek sa tieto problémy dostavujú skôr.”

Žmurkajte

V bežných podmienkach mrkne každý jedinec počas dňa dvadsaťdvakrát za minútu. Žmurkanie je veľmi dôležité, pretože podporuje rovnomerné rozloženie slzného filmu na oku. Správne ostro uvidíte totiž iba s ním.

Vo chvíli, keď čítate klasickú papierovú knihu, sa frekvencia zníži na osemkrát za minútu. Pri sledovaní monitorov sa žmurkanie znižuje. Oči sú následkom toho podráždené, začervenané a niekoho aj pália. Ako tomu predísť? Každých 20 minút by ste mali oči aspoň starostlivo prežmurkať.

oddychovanie očí
Japonci robia každý deň jednu maličkosť. Majú vďaka nej oveľa lepší zrak ako my Foto: www.gettyimages.com

Jednoduché cvičenie

Pokiaľ chcete vašim očiam nielen uľaviť, ale dopriať im pravidelnú starostlivosť, začleňte do svojho dňa jednoduchý rituál menom očná joga. Ide o sériu cvičení očí, s ktorou prišiel japonský odborník na zrak Kazuhira Nakagawy. Stačí 10 minút denne a oči si vďaka tomu aktívne oddýchnu. Očná joga totiž funguje ako prirodzená masáž oka.

Prospievajú mu krúživé pohyby a zmeny pohľadov rôznymi smermi aj hore a dole. Pravidelné vykonávanie cvikov totiž urýchli látkovú výmenu v oku a jeho okolí, čo má zároveň značne pozitívne účinky na zrak. Tento druh cvičenia je často odporúčaný pacientom po niektorých očných operáciách. „Najlepšie je cvičiť oči aj pravidelne večer pred zaspaním,” odporúča očný chirurg Pavel Stodůlka.

Ako s cvičením začať

Usaďte sa pohodlne na stoličke a najskôr 10 krát zažmurkajte. Následne sa 10 krát pozrite hore a dole a v rovnakom počte aj zo strany na stranu. Potom sa 10 krát zadívajte uhlopriečne sprava hore vľavo dole, a to isté aj na druhej strane. V tento moment začnite krúžiť očami doprava a potom doľava. Na záver opäť znova 10 krát zažmurkajte.

Zdroj: ireceptar.cz, www.vysokahra.sk, www.zdravi.doktorka.cz, www.idnes.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané