Ako rozpoznať rakovinu: 7 Kľúčových príznakov, ktoré nesmiete ignorovať!

Zdieľať
Ako podľa príznakov rozpoznať rakovinu
Ako podľa príznakov rozpoznať rakovinu Foto: brightside.me

Rakovina patrí medzi najvážnejšie ochorenia súčasnosti, pričom včasná diagnóza môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Prečítajte si, ako rozpoznať varovné príznaky a naučte sa, ako na čas zareagovať na zmeny vo vašom tele. Nesmiete prehliadať ani najmenšie signály, pretože včasná liečba môže značne zvýšiť vaše šance na prežitie.

Rakovina čiže nádorové ochorenia patrí vo svete stále medzi najzávažnejšie choroby, ktorou každoročne podľahne takmer 10 miliónov ľudí.

Rakovina je komplexné ochorenie, je jej viac druhov a napáda rôzne časti tela a orgány. Nádory sa môžu vytvárať napríklad v

  • hrubom čreve
  • prsníka
  • mozgu
  • krvotvorné tkanive (leukémia)
  • pľúcach

Je teda zrejmé, že je nanajvýš potrebné venovať zvýšenú pozornosť nižšie uvedeným príznakom, ktoré môžu pomôcť rakovinové ochorenia čo najskôr diagnostikovať a nasadiť čo najúčinnejšiu liečbu.

Útvary na prsiach

Ženy v zrelom veku by si metódou samovyšetrenie mali priebežne kontrolovať stav pŕs a pozornosť zvýšiť najmä v prípadoch, keď vizuálne alebo pohmatom zaznamenajú zmeny. Zmeny môžu nastať napríklad v tvare alebo zafarbenie bradaviek, na prsiach alebo v podpazuší sa môžu vyskytnúť hrčky a v tejto oblasti môže tiež dôjsť k zmene zafarbenia kože alebo štruktúry jej povrchu.

Únava

Únava môže byť príznakom rôznych chorôb, pričom najväčším nebezpečenstvom tohto signálu patrí jeho podceňovanie alebo zámena za príznak iného ochorenia, než ktoré dotyčného aktuálne trápia. Aby únava mohla byť vyhodnotená ako pravdepodobný príznak nádorového ochorenia, nesmie byť zviazaná so zjavnou príčinou, ktorou je napríklad nadmerný športové alebo pracovný výkon. Ak by však telo malo byť teoreticky odpočinuté, ale napriek tomu má postihnutý tendenciu dlhé hodiny spať aj cez to, že predtým spal dobre, odporúča sa zoznámiť s týmito príznakmi čo najskôr lekára. Únava sprevádza viac typov rakoviny, typická je pre leukémiu, ale tiež napr. Pre nádorové ochorenie žalúdka alebo hrubého čreva.

Bolesť v panvovej oblasti

Indikátorom možného vzniku nádorového ochorenia môže byť tiež trvalá bolesť v panvovej oblasti, prevážané pocitom silného tlaku.

Vaginálne krvácanie bez zjavnej príčiny

Ak žena zistí, že u nej opakovane dochádza na vaginálne krvácanie bez toho, že by súviselo najmä s predchádzajúcim pohlavným stykom alebo pravidelnú menštruáciou, mala by tento príznak čo najskôr konzultovať so svojím lekárom

Náhly úbytok váhy

Ak ste na svojom bežnom režime neurobili žiadnu zásadnú zmenu, tzn. neupravili ste výrazne zloženia a množstva stravy a aktívneho pohybu, a napriek tomu strácate na váhe, mali by ste rozhodne spozornieť. Tento príznak je totiž typický napríklad pre rakovinu žalúdka alebo pankreasu, ale prekvapivo aj pľúc.

Príliš rýchle zahnanie pocitu hladu

Obdobne ako u náhleho úbytku váhy bez zjavnej príčiny, môže byť varovným signálom rakoviny tiež naopak priberanie na váhe, bez toho, aby človek zmenil doterajšiu stravu alebo obmedzil bežnú fyzickú aktivitu. Typické je, že u takto postihnutého človeka sa už po pár sústach dostaví pocit sýtosti. Ak tieto príznaky zodpovedajú vášmu súčasnému stavu, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Nadmerné nadúvanie

Aj u tohto príznaku platí, že k nemu musí dochádzať bez viditeľnej príčiny. Ak teda máte neustály pocit, že ste akoby nafúknutia, hoci váš denný režim (najmä strava) tomu vôbec nezodpovedá, mali by ste sa obrátiť na lekára, aby prípadne mohol vylúčiť vznik nádorového ochorenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané