5 najmúdrejších psích plemien na svete. Máte ho doma aj vy?

Zdieľať
5 najmúdrejších psích plemien na svete
5 najmúdrejších psích plemien na svete. Máte ho doma aj vy? Foto: www.freepik.com

Napriek tomu, že je väčšina psov bystrých a s vysokou inteligenciou, existujú plemená, ktoré sú najmúdrejšie. Radí sa medzi nich aj váš domáci maznáčik? Každý chovateľ psa miluje svojho miláčika natoľko, že o jeho inteligencii určite nepochybuje a zdravo ju podporuje. Napriek tomu sú plemená, ktoré sú v premýšľaní a jednaní rýchlejšie ako blesk. Ktoré to sú a držia sa v „TOP päťke“?

5 najmúdrejších psích plemien môžete vidieť na nasledujúcom videu:

Inteligencia psov je iná ako u ľudí

Rozumové nadanie je trochu iné ako u nás, kedy je možné inteligenciu kategorizovať na schopnosti porozumieť a uvažovať, verbálne schopnosti a napríklad pamäť. U psov sa chytrosť riadi inštinktmi, adaptívnou inteligenciou, poslušnosťou a tiež priestorovou orientáciou. Ktoré rasy sú v inteligencii teda najlepšie?

Border kólia

kólia
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy? Foto: www.freepik.com

Medzi psími odborníkmi je toto plemeno považované za najinteligentnejšie. Sú rýchlo učenliví a perfektne reagujú na stimuly. Sú talentovaní drieči a vyhlásení svojim umom naháňať stáda. Kólie sú úplne oddané svojej rodine a majú silný ochraniteľský pud. Ide o pohodárov, ktorých je však potrebné zamestnať nejakou aktivitou, inak sa môžu stať neriadenou strelou. Bavia ich nové cviky, triky alebo povely a vynikajú v športoch ako sú agility a dog dancing.

Pudel

pudel
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy? Foto: www.freepik.com

Plemeno pochádza pôvodom z Francúzska a radí sa na 2. miesto v inteligencii. Pudlové sú veľmi spoločenskí a priateľskí psy, ktorí sú zároveň veľmi vnímaví a učenliví. Veľmi rýchlo si zapamätajú a zvládajú nové pokyny, pri ktorých často využívajú aj svoju neskutočnú obratnosť. Dôsledný výcvik vyžadujú trpasličie pudle, ktorí majú sklony k nervozite a ich reakcie sú často pomerne prehnané. Pudle vyžadujú pevný poriadok a istotu.

Pokračujte na ďalšej strane

Nemecký ovčiak

ovčiak
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy? Foto: www.freepik.com

Obľúbené plemeno je často využívané v zložkách polície, colníkov, záchranárov, ale aj filmárov. Sú totiž veľmi dobre vycvičiteľní, dokonale plnia povely, a navyše majú bezchybný čuch. Zároveň sa toto plemeno radí medzi najlepších strážcov a ochrancov. Potrebuje neustále nejakú aktivitu a vyniká v športovej kynológii. Vlčiak je tiež veľmi verné plemeno, ktoré možno dôverovať. Dokonca je jedným z najobľúbenejších chovaných psov v našej republike.

Zlatý retriever

retriever
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy? Foto: www.freepik.com

Okrem toho, že je toto plemeno múdre a vnímavé, jedná sa aj o najobľúbenejšie psy na svete. Je to pre ich dobráckú povahu, skvelú učenlivosť a výbornú poslušnosť. Hodí sa nielen k deťom, ale často sa táto rasa využíva aj v starostlivosti o hendikepovaných, napríklad nevidiacich. Navyše sú perfektnými plavcami, k čomu majú vybavenú srsť, ktorá je nepremokavá.

Doberman

doberman
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy? Foto: www.freepik.com

Tento temperamentný a šikovný obranár potrebuje pevnú a správnu výchovu už od šteňaťa. Mohol by byť totiž neskôr pomerne nezvládnuteľný. Pokiaľ má správnu výchovu je výborný v plnení úloh a často sa využíva aj ako terapeut v nemocniciach pre pacientov. Doberman vyniká nebojácnosťou, ostražitosťou a je skvelý ochranár a môžete sa na neho vždy spoľahnúť. Nenechajte ho nikdy sa nudiť, váš dom by sa ľahko mohol stať dosť neprehľadným.

Zdroj: ireceptar.cz, www.sportovni-kynologie.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.dogsie.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané